Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

image063Po raz szósty nasz Szkolny Teatr Profilaktyczny odniósł zwycięstwo w XVII Powiatowym Konkursie Recytatorsko – Teatralnym im. Jana Pawła II (kategoria: teatr) o nagrodę Zarządu Powiatu. Konkurs odbył się 2 marca na deskach Gorlickiego Centrum Kultury. Tym razem zaprezentowaliśmy fragmenty noweli „Szkice węglem” Henryka Sienkiewicza (reżyseria i scenografia: Małgorzata Grygiel i Anna Kamień), ponieważ rok kalendarzowy 2016 był rokiem Sienkiewicza. Jury w składzie Stanisław Bystrowicz, Jerzy Nalepka, Teresa Klimek zdecydowało, że nasz spektakl zrobił na nich największe wrażenie, był po prostu kompletny.

Za zajęcie I miejsca otrzymaliśmy wielofunkcyjny odtwarzacz. Nagrody wręczył wicestarosta powiatu gorlickiego, Jerzy Nalepka. Nagroda indywidualna dla najlepszej aktorki trafiła również do Bobowej, otrzymała ją Aneta Magiera z kl. II a T, odgrywająca rolę Maryśki Rzepowej. To ona jako kochająca żona próbowała ratować męża przed pójściem do wojska, mąż, nie rozumiejąc jej wielkiego poświęcenia w imię miłości do niego, morduje ją. Wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Nika z kl. II a T, który fantastycznie oddał portret psychologiczny Wawrzona Rzepy – silnego, ale ciemnego chłopa (na domiar złego pogrążonego w nałogu pijaństwa), którego wykorzystuje przebiegły pisarz gminny Zołzikiewicz. Na pochwałę zasługuje Grzegorz Baran (jego nienaganna dykcja oczarowała jury) wcielający się w postać sprytnego Zołzikiewicza (mającego bardzo wysokie mniemanie o swojej edukacji), który, pragnąc uwieść Rzepową, wpada na pomysł wpisania na listę poborową Wawrzona Rzepy zamiast syna wójta Buraka. Alina Maciaszek ( II LO), Anna Babicz ( I a T) i Katarzyna Beduch ( I b T) wspaniale odegrały role wiejskich dziewek, ciężko pracujących, ale umiejących też zaśpiewać i zatańczyć. To one najlepiej potrafiły ocenić i wójta, i pisarza. Rolę Buraka, wójta gminy Barania Głowa, który z trudem radzi sobie z pisaniem urzędowych pism, zagrał Dariusz Serafin z kl. I a T. W rolę ławnika Gomuły, który pomaga upić Rzepę, realizując w ten sposób niecny plan wójta Buraka i Zołzikiewicza, i dziedzica Skorabiewskiego, który nie chce się mieszać w sprawy wsi, wcielił się Przemysław Zych z kl. II LO. Łukasz Muszyński z kl. I b T dał się poznać z bardzo dobrej strony w roli Żyda Szmula (doskonałego obserwatora, który jako jedyny zdaje sobie sprawę z tego, kto i w jaki sposób wykorzystał ciemnotę Rzepów) i naczelnika powiatu (który wyrzuca Rzepową z urzędu, podejrzewając ją o pijaństwo). W rolę księdza Czyżyka (pouczającego Rzepową, że powinna się cieszyć, że kara za pijaństwo spotyka jej męża już na ziemi) wcielił się Dominik Żarnowski z kl. II b T. Hubert Pawlak z kl. I a T wystąpił jako narrator oraz ławnik w sądzie gminnym, ponadto wspólnie z Dominikiem stworzył kapelę, która przygrywała w karczmie. Nad oświetleniem czuwała Ewelina Szura z kl. II LO. Gratulacje i pochwały dla wszystkich członków zespołu.

O grze w teatrze wielu ludzi marzy,
Ale nielicznym się taka przygoda zdarzy.
Nasza grupa taką szansę otrzymała
I pełna zapału do pracy przystępowała.
Z Bobowej, jak co roku, tutaj przyjeżdżamy
I utwory różnych twórców przedstawiamy.
Nasza szkoła imię Sienkiewicza nosi,
Więc w tym roku „Szkice węglem” na scenę przynosi.
Co się działo w Baraniej Głowie państwu opowiemy
I w ten sposób patronowi naszemu hołd dziś oddajemy.
Ciemnotę polskich chłopów pod zaborami utwór obrazuje
I tragedię rodziny Rzepów ukazuje.
Niedokształcony pisarz Zołzikiewicz razem z wójtem intrygę snują
I Rzepę w sołdaty wysłać planują.
Rzepowa na różne sposoby ratować męża próbuje,
A Zołzikiewicz skrzętnie to wykorzystuje.
Analfabetyzm i głupota do tragedii doprowadza ,
Rzepa domostwo spala i Rzepową zgładza.
Bartek ciemnym chłopem- Rzepą- na senie się staje
I z wyroku sądu do chlewa na dwa dni wtrącony zostaje.
Aneta oddaną żonę w sztuce tej odgrywa
I na końcu przez Bartka głowy się pozbywa.
Grzegorz, jako pisarz Zołzikiewicz, na scenie dzisiaj występuje
I swą przebiegłość w życiu zuchwale wykorzystuje.
Darek wójtem się staje
I za wolność syna 50 rubli oddaje.
Kamil jako ksiądz Czyżyk Rzepową z uwagą wysłuchuje
I z dobrą radę z serca jej ofiaruje.
Przemek w dwie role się wciela,
Grając Gomułę i ziem wielkich właściciela.
Łukasz także dwie role otrzymuje,
Żyda Szmula i Naczelnika prezentuje.
Alina, Ania i Kasia dziewkami zostały
I w karczmie chłopom śpiewem czas umilały.
Hubert i Dominik o oprawę muzyczną zadbali,
Wzięli instrumenty i na scenie tu zagrali.
W swoje role dużo serca wkładamy
I do obejrzenia naszego spektaklu wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zobacz tutaj