CMS 01 - Hosting
- Wacław Libront
- Odsłony: 166
Zasoby internetu oferują wiele miejsc, w których możemy założyć swoją własną witrynę. Dodać też należy, że istnieje wiele różnych sposobów. Istnieją gotowe kreatory stron, gdzie w kilka minut możemy stworzyć stronę praktycznie od zera. Można też tworzyć stronę samodzielnie. Można też posługować się złożonymi systemami do zarządzania treścią (tzw. CMS), za pomocą których tworzy się profesjonalne portale internetowe. Można też publikować informacje za pomocą gotowych portali, np. Facebook.
CMS 02 - Instalacja Joomla
- Wacław Libront
- Odsłony: 191
Joomla (z suahili – razem, wspólnie) jest jednym z najpopularniejszych na świecie systemów do zarządzania treścią internetową – CMS (Content Manegement System). Jest napisana w języku PHP, wykorzystuje bazę danych MySQL i jest wolnym oprogramowaniem, dostępnym nieodpłatnie dla wszystkich. Joomla pozwala w prosty sposób budować złożone serwisy internetowe, zawierające blogi, galerie (i wiele innych) oraz zarządzać nimi.
CMS 03 - Szablony w Joomla
- Wacław Libront
- Odsłony: 175
Wraz z podstawowym pakietem Joomla zainstalowano kilka przykładowych szablonów, które umożliwiają natychmiastową i automatyczną zmianę wyglądu strony. Zawsze musi być wybrany jeden szablon dla twojej witryny i dla zaplecza administracyjnego – żółta gwiazdka Profesjonalnie tworzone szablony można modyfikować w sposób, który przewidział projektant. Wszelkich zmian w ustawienia szablonu należy jednak dokonywać z rozwagą.
CMS 04 - Artykuły
- Wacław Libront
- Odsłony: 194
Informacje na stronach opartych na Joomli tworzone są za pomocą artykułów. Ponieważ artykułów w rozbudowanych witrynach może być setki i tysiące, dlatego też grupuje się je w kategorie, które z kolei mogą mieć swoje podkategorie (podobnie jak układ folderów w systemie Windows). Kategoriami możemy zarządzać, jak każdym innym elementem Joomli (tworzyć, usuwać, zmieniać nazwy, itp.)
HTML - zestaw lekcji
- Wacław Libront
- Odsłony: 227
Język HTML służy do składania stron, które można oglądać w sieci WWW. Określa on wygląd dokumentu i jego powiązania z innymi. Język HTML nie jest językiem programowania, gdyż brakuje w nim min. Instrukcji sterujących, zmiennych czy funkcji. Tę lukę wypełnia min. JavaScript. Strony w HTML zapisane są na dysku komputera jako zwykły plik tekstowy w rozszerzeniem HTML lub HTM, dlatego do jego utworzenia można użyć dowolnego edytora tekstowego.
JavaScript - zestaw lekcji
- Wacław Libront
- Odsłony: 214
SKRYPT - program na stronie WWW mający na celu zautomatyzowanie lub wykonanie pewnych operacji, których realizacja za pomocą HTML byłaby trudna lub niemożliwa. Skrypty tworzone w JavaScript umieszcza się bezpośrednio w kodzie strony i wykonuje je przeglądarka internetowa - podobnie jak HTML. Natomiast skrypty tworzone za pomocą języka PHP wykonuje nie przeglądarka lecz specjalny program na serwerze - komputerze udostępniającym strony.